Recyklovatelné/vratné/znovupoužitelné obaly

Zdravím!

Když jsem si vychutnával šálek kávy od firmy Nespresso, napadlo mě, jestli by nešel do budoucna zavést podobný systém, který tato firma praktikuje s návratností a recyklací kapslí.

Nynější prášková verze je zabalena do těžko recyklovatelného obalu, a to kvůli kombinaci materiálů hliníku a plastu. Drinky v tetrapaku jsou na tom lépe, ale stejně je jejich recyklace zmatečná, neboť každé město je třídí jinak, pokud vůbec (Plzeň to má např. úplně jinak než Karlovy Vary, někde je přímo oranžový kontejner, jinde do modrého/žlutého atd.).

Bylo by super vytvořit si mezi zákazníky takový vlastní ekosystém vratných obalů na prášek, aby byla po jejich návratu obnovena jejich použitelnost = prakticky velká část téhož materiálu v dlouhodobém oběhu. Zákazník by v menu objednávky zaklikl něco jako “mám zájem o recyklační/vratný pytel/box”. Zároveň by se drobnou slevou (např. 2%) mohli zákazníci motivovat k tomu, aby tuto možnost využívali.:four_leaf_clover:

Technologicky a kapacitně to možná zatím je hudba budoucnosti, ale přišlo mi zajímavé ten nápad zmínit :slight_smile:

Ať se daří! Pěkný den,
Koutný

Dobrý den pane Koutný,

děkujeme za Váš příspěvek a zajímavý podnět. Předávám ho kolegům z technologického oddělení, kteří se neustále zabývají vylepšováním našich produktů.

S pozdravem a přáním hezkého dne,
Mana team :slight_smile:

1 Like

Dobrý den, tak ten model zpětného odebírání prázdných obalů mi v případě Many tak vhodný nepřijde nebo možná jako způsob do budoucna, ale recyklace prázdných pytlíků od Many mi jinak také dělá vrásky, jelikož současný obal je směsný a nerecyklovatelný, což absolutně nechápu. Není k tomu žádný rozumný důvod, napříč všemi možnými sypkými produkty, a nemusí jít přímo ani o alternativy k Maně, ale i o sportovní suplementy a mnoho dalších, obdobně balených potravin i v běžných obchodech, jsou běžně baleny do recyklovatelných pytlíků PP05 - Polypropylen.
V současné době je to asi jediný důvod, proč jsem přístupný alternativám k Maně, protože mě štve množit zbytečně směsný odpad.
Byl bych opravdu rád, kdybyste v Maně přístup k balení přehodnotili a aspoň zatím změnili jen materiál pytlíků.
Děkuji a přeji hodně úspěchu.
Petr G.

2 Likes

Hezký den, Petře, tak za tento post Vám děkuji. Žila jsem v domnění, že balení prášku MANA je pouze plast a s dobrým pocitem jsem ho tedy vždy vyhazovala do plastu. Jsem velmi nepříjemně překvapená. Proto se, Petře, pod Váš příspěvek podepisuji a moc prosím celý MANA tým, aby změnil balení jejich výrobku. Děkuji!

Případně jsem pro tu možnost vratných a znovuplnitelných obalů, kterou navrhl Adam v tomto vlákně. Nebo mě napadá ještě lepší možnost - existuje už tolik bezobalových prodejen po celé České Republice. Proč nedodávat prášek MANA tam? Děkuji, že se nad tím alespoň zamyslíte. :+1: :slight_smile:

1 Like

I Vám hezký den Jano, právě proto jsem byl hodně rozhořčen, když jsem zjistil, že obal Many není recyklovatelný. Celé měsíce jsem obaly třídil do plastů v dobré víře, přesvědčen, že to dělám správně.
Ohledně prodeje v bezobalových prodejnách jsem spíše skeptický. Důvodem jest trvanlivost. Prášek by se rychle kazil (především tuky v něm obsažené), když by nebyl hermeticky uzavřen a navíc, jemný prášek může být velmi snadno kontaminován, či naopak kontaminovat jiné potraviny. A do bezobalové prodejny musí zboží také dorazit v nějakém obalu a on takový 10kg plastový pytel, je co do množství odpadu úplně to stejné, jako 20 pytlíků po 500g. :wink:

To nemyslíte vážně že pytlíky od many nejsou recyklovatelny, uz dva roky je poctive tridim a hazim do plastu. tak to jestli se nezmění tak to mana dál neeeeeee…

No teda. Zrovna jsem potřeboval vyhodit obal od many a zjistil jsem, že ho musím dát do směsného. Udělat s tímhle něco by měla být v Maně priorita č. 1.

Zas abychom Maně nekřivdili. Třeba se mýlím. Jde o vlastní research. Na blogu Many se píše: “Mana Prášek je balen do třívrstvého baleni PET/ALU/PP, který se třídí jako plast.”

Dle mého zjišťování u firem, zabývajících se likvidací odpadů, sice tento druh materiálu pochází z recyklovaných surovin, ale sám dále recyklovatelný není. Současnými technologiemi prý není možné tyto tři vrstvy od sebe zpětně oddělit pro další zpracování. Rozhodně se tedy nemůže třídit jako PLAST! Nemá ani přidělenu recyklační značku a ano, pytlík od Many by touto značkou měl být označen, pokud by se jednalo skutečně o recyklovatelný obal.

Stále jsme se ovšem nedočkali odpovědi, která by mou domněnku potvrdila nebo vyvrátila. Já jen doufám, že nešířím blud, který na Manu vrhá špatné světlo.
Petr

Dobrý den,

těší nás Váš zájem o lidstvo, planetu a její blaho. Dnešní světový potravinový odpad činí 1,8 miliardy tun ročně. Polovinu veškerého komunálního odpadu tvoří obaly od potravin. Právě proto R&D tým a všichni zaměstnanci Many věříme, že je naší povinností snížit tato čísla tím, že navrhneme produkty s co nejmenším nárokem na balení, a také tím, že budeme neustále zlepšovat materiály těchto obalů, aby bylo možné dosáhnout co nejdelší možné skladovatelnosti.

S příchodem Mana Prášku Mark 5 jsme zredukovali velikost balení o 20 % a podíl plastů o neuvěřitelných 50,2 %. Naše uhlíková stopa je teď nejmenší od našeho vzniku a jsme odhodláni do budoucna založit náš provoz na 100% obnovitelných zdrojích energie i materiálů.

Jelikož zatím nejsou sáčky prodejné samostatně, nacházejí se veškeré povinné označení jen na vnějším papírovém obalu. V případě Mana prášku, je tedy hlavní informativní obal ten vnější, tedy papírová krabice. Zde jsme povinni uvádět typ použitých materiálů a jak se třídí. Do budoucna plánujeme dát označení i na samotný sáček. Papírový obal je označen symbolem PAP 22. Tento obal je tříditelný a plně recyklovatelný. Plastový sáček je vysoce kvalitní kompozitní materiál PET/Al/PE. První vrstvou je polyethylentereftalát, který dodává sáčku tvar a vysokou pevnost vůči průrazu, pod ním se nachází hliníková fólie, která produkt chrání před účinky ultrafialového záření a zároveň chrání před prostupem kyslíku do produktu z vnějšího ovzduší, a přímo s Mana práškem se stýká polyethylenová folie, vyrobená z vysoce kvalitního materiálu, určeného pro styk s potravinou.
Při hodnocení ekologičnosti a celkové užitnosti obalu je však potřeba celostního pohledu na věc.
Smyslem sáčku je ochránit potravinu po celou dobu trvanlivosti před kyslíkem, UV zářením, prachovou kontaminací, vlhkostí, mikroby i škůdci všeho druhu. Pokud bychom neměli tento druh obalu, nemohla by být minimální trvanlivost prášku nikdy roční. prováděli jsme na to řadu vlastních stabilitních testů, a tedy materiál sáčku je velmi podložená a prozkoumaná záležitost.
Vysoká trvanlivost zabezpečí vysokou pravděpodobnost zkonzumování veškerého vyprodukovaného Mana prášku, a tedy zamezí plýtvání zdroji a produkci nesmyslného odpadu.
Sáčky z jakéhokoliv jiného materiálu (t.j. např papírové, polypropylenové, apod) nejsou schopny zabezpečit odolnost vůči všem popsaným vlivům v míře, jako to dovede námi vybraná varianta PET/Al/PE.
Co se týče recyklace, recyklovatelnosti a dalšího využití použitých obalových materiálů, kartony, které používáme, jsou jasné.
Pokud jde o Mana Drink, ten je balen v technologii Tetrapak. Skládá se z vrstvy PE/PAP/PE/Al/PE, přičemž papírová vrstva činí 75% váhy obalu a dodává mu pevnost a tvar. Polyethylenové vrstvy představují bariéru vůči vzdušné vlhkosti, plynům, mikrobům apod a hliníková vrstva chrání obsah vůči UV záření a kyslíku. Tyto obaly se běžně recyklují, rozemílají se a separují, papírová složka se využívá dále na výrobu papíru a polyethylen s hliníkem se obvykle využijí jako palivo v cementárnách, kde se hliník stává součástí vznikajícího cementu.

Více např zde: https://jaktridit.cz/cz/co-se-deje-s-odpadem/recyklace-a-vyuziti-napojovych-kartonu

Potenciál využití použitých Tetrapakových i sáčkových materiálů je však daleko širší. Recyklace je jen jedno z možných využití, které snižují ekologický dopad používání daného materiálu. Uvědomme si miliony tun ropy, které jsou denně destilovány, přepracovávány do podob benzínů a nafty a vyjety v motorech našich aut, lodí, lokomotiv a letadel. Z dalších milionů tun ropy děláme coby lidstvo smysluplnější produkty - výrobky nejširší spotřeby, plastové díly, oblečení, kosmetiku, léky, tiskařská barviva našich oblíbených knih, apod. Ze všech těchto materiálů lze, pokud nejdou recyklovat, vyrobit znovu materiál podobný ropě, naftě, benzínu či zemnímu plynu a cyklus udělat znovu - recyklovat suroviny takto.
Více o těchto možnostech např zde: https://www.odpady-online.cz/vyuzit-potencial-plastu/

Z chemického pohledu je možno vytvářet všechny materiály našich obalů z obnovitelných zdrojů ( kůrovcového dřeva, rychle rostoucích travin, slámy, bioplynu, hliník z hlín a ostatní materiály v nejhorším případě z uhlí či ropy - což je však škoda). Způsob, jakým děláme manu a naše produkty aktualizujeme a upravujeme k lepšímu. Cesty k 100 % ekologickému stavu a udržitelnosti jsou a musí být postupné a plně promyšlené, musejí být výsledkem celostního pohledu na věc. O to se snažíme a máme to na paměti. Osvěta a jasné pojmenování problému je prvním krokem jeho řešení, druhým je promyšlení celé věci z celostního pohledu a třetím vyhledání a realizace lepšího řešení. Máme to na paměti a aktivně se procesu účastníme.

Velmi si vážíme si toho, že myslíte na životní prostředí. My také.

Hezký den
Marek Humpl, šéf výzkumu a vývoje MANA

Hezký den, Terezo, jak tedy třídit obal od prášku MANA? Tetrapack neřeším, neboť MANA drink nekupuji. Zajímá mě prášek. Díky.

Zdravím,

nejprve bych chtěl mnohokrát poděkovat panu Humplovi za obsáhlé vyjádření a reakci. Z poskytnutých informací však vyplývá další zjištění, kterým jest zřejmě chybné označení na vnějším obalu (papírové) práškové verze.

Sám Manu konzumovat nemohu, ale poprosil jsem kolegu, aby mi vyfotil krabici Many, kterou koupil asi před měsícem.

Je vidět, že sáčky jsou označeny symbolem PET/PE, třídy 1 a 4. Tento vnější obal tedy konzumentovi předává informaci, že obalový materiál prášku je recyklovatelný (zdroj). To však koliduje s vyjádřením o skladbě obalu z PET/Al/PE, coby kompozitního a kombinovaného materiálu, jež by měl nést označení C/*90 či ono PET/Al/PE. Takový materiál, paní Jano, patří do směsného odpadu. (zdroj)

Mana to ve zkratce osvětluje tím, že aby garantovala maximální trvanlivost, při zachování všech nutričních výhod, které nabízí, musí zkrátka udělat ústupek ve formě tohoto typu obalového materiálu. Do kontrastu pak staví modelovou situaci, kdy by se díky menší době trvanlivosti produkt rychleji kazil a popřípadě vyhodil - a toto je dle jejich názoru větší škoda, než vyrobit nerecyklovatelný obal, který je zřejmě menší zátěž (osobně netuším, zda je to pravda, ale takto jsem to pochopil). A protože má Mana na produkt maximální focus, ze svých nutričních benefitů “nesleví”, tedy proto se nerozhodnou např. pro čistě plastové obalové sáčky, neboť by museli udělat horší koncový produkt (při stejné délce trvanlivosti, při délce trvanlivosti kratší opět hrozí vyhození jídla. Zkrátka nepříjemná situace.)

Osobně věřím, že se v blízké budoucnosti Maně podaří najít řešení, oblast recyklace se v poslední době rychle rozvíjí a na trh přicházejí nová inovativní řešení. Zatím však, podle mého názoru a dle uvedeného zdroje, sáčky recyklovatelné nejsou.

Ať se daří,
pěkný den,
Koutný

Je velká škoda, že mi nikdo z týmu MANA neodpoví na dotaz, který v dnešní době je tak podstatný. Jak prosím třídit obal od prášku MANA?

Vážený MANA týme. Vzhledem k tomu, že sama pracuji na zákaznické péči jednoho skvělého projektu, vím, že je náročné zodpovědět všem zákazníkům jejich dotazy. Ale vždy dbám na to, abych jim odpověděla co nejdříve. Vážně mě mrzí, že tady zákaznická podpora nefunguje. Nerada bych kvůli tomu zanevřela na celou MANU. Můžete PROSÍM zodpovědět můj dotaz? Prosím, nenuťte mě si myslet, že jsme vám jedno. Děkujeme.

V dnešní době existuje spousta recyklovatelných materiálů, ale stejně se nerecyklují - např. (i vymyté) kelímky od jogurtu. I kdyby obal Many byl z recyklovatelných plastů, stejně by je nikdo nerecykloval. To, co hodíte do kontejneru na plasty a nerecykluje se jde do spaloven, kde ta trocha hliníku hádám nevadí. Proto házím obal od Many do kontejnerů na plast.

Dobrý den,
děkujeme Vám moc za Váše přínosné komentáře. Máte pravdu, vše jsme zkonzultovali s našim dodavatelem obalů a máme skutečně uvedeno chybné označení obalů našich Mana sáčků. V nejbližší době, toto označení změníme a moc se Vám omlouváme za dezinformaci. Aktuálně používané Mana sáčky, jsou složené ze tří vrstev, které se označují PET/PETMET/PE. Označení PET se používá pro polyethylentereftalát, PET/MET pro polyethylentereftalát s rozprášeným hliníkem a vrstva PE označuje polyethylen. Tento typ obalu se v České republice v současné době nerecykluje. To však vůbec neznamená, že byl nebyl recyklovatelný či jinak využitelný. Vyhozením našeho použitého sáčku do kontejneru na plasty lze alespoň zvýšit pravděpodobnost, že bude využit energeticky, například při výrobě cementu, kde se využije i obsah hliníku, který se zabuduje do slínkové struktury a po kterém pak třeba jednou pojedete na nějaké nové české dálnici. Jak jsme psali v diskusi na jiných místech, není recyklace surovin zdaleka jediným ekologickým využitím. Ze všech nehalogenovaných plastických hmot lze rozkladnými destilacemi získávat ropě či dokonce naftě podobné produkty, je možno z nich vyrábět syntézní plyn, vodík, oxid uhelnatý, methan, methanol pro palivové články a začlenit je tak do současných výrobních cyklů ropných produktů či plynu. Ty se využívají kromě - skutečně hloupého - přímého spalování taktéž jako vstupní surovina pro výrobky nejširší spotřeby, od výroby vitaminu A až po výrobu železa. Neustále myslíme na životní prostředí a snižujeme množství použitých plastů, které jsme od našeho vzniku zredukovali, již o více než 50%. Velikost Mana sáčku Mark 5 oproti předešlé řadě jsme zmenšili o 20% a jsme odhodláni pracovat na tom, aby náš provoz byl založen na 100% obnovitelných zdrojích energie. Všechna tato opatření a změny si ovšem žádají čas. Vyprodukovaný odpad z našich produktů se snažíme neustále snižovat, a proto budeme pracovat na tom, abychom objevili nové obalové materiály, které budou mít stejné vlastnosti, jako nyní používaný sáček, ale budou recyklovatelné. Velice si našich zákazníků vážíme a jsme rádi, že se zabýváte otázkami životního prostředí stejně jako my.

Hezký den
Marek Humpl, šéf výzkumu a vývoje,
Mana

1 Like