Nešla by přidat varianta 'Bez umělého sladidla' ?

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz, moc si ho vážíme. Musíte vnímat Manu komplexněji a ne z ni vytyčovat jednotlivé suroviny. Mana je nutričně vyvážené jídlo, které dodá Vašemu tělo všechny živiny, které vaše tělo potřebuje. Během vývoje Many byl kladen důraz výhradně na kvalitní obsah živin. Z dlouhodobého hlediska bylo žádoucí vytvořit produkt, který je chuťově neutrální, skvěle chutná a neomrzí se. V naší laboratoři jsme testovali mnoho dalších sladidel, včetně těch přírodních a i v současnosti sledujeme nejnovější sladidla, který jsou na trhu.

Sladidlo, které chuťově nejvíce vyhovuje, tedy sukralóza, je považováno za jedno nejbezpečnější používané sladidlo. Při porovnání s jinými sladidly má sukralóza nejlepší chuť a patří k nejpoužívanějším sladilům na trhu.

Přírodní sladidlo jako je stévie navozuje po konzumaci Mana prášku či drinku dlouhotrvající, až nepříjemný pocit sladkosti. Přírodní látky bychom neměli vždy považovat za ty nejlepší. Právě ty nejučinější jedy pocházejí z přírody. Všechny vstupní suroviny jsou klinicky ověřené a schváleny pro aplikaci do potravin.
Pokud budete mít další otázku, neváhejte nás kontaktovat.

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Veronika Holomková,

tým Vývoj & Výzkum

Mana (edited)

Děkujeme za Vaši odezvu.
Mrzí nás, že Vám nové příchutě nevyhovují, třeba vás více osloví blížící se příchutě Mana Prášku :slightly_smiling_face: Jak už jsem psala v odpovědi výše, je důležité vnímat Manu komplexně a ne vytyčovat jednotlivé suroviny. Mana je nutričně vyvážené jídlo, které obsahuje všechny potřebné živiny a dodá Vašemu tělo všechny látky, které vaše tělo potřebuje. Budu se opakovat, ale během vývoje Many byl kladen důraz výhradně na kvalitní obsah živin a volbu kvalitních ingrediencí. Z dlouhodobého hlediska bylo žádoucí vytvořit produkt, který je chuťově neutrální, skvěle chutná a neomrzí se. V naší laboratoři jsme testovali mnoho dalších sladidel, včetně těch přírodních a i v současnosti sledujeme nejnovější sladidla, která jsou na trhu. Sukralóza je jedno z nejbezpečnějších používaných sladidel v potravinářství. Pokud máte k dispozici, nebo možnost ochutnat samotnou bílkovinu izolovanou ze soju troufám si odhadnout, že vám takto chutnat nebude a při další aplikaci budete hledat způsoby jak nepříjemnou hořkou chuť zakrýt. Věřte, že právě chuť Many je hlavním tématem naší výzkumné a vývojové laboratoře.

2 Likes

Nove prichute mi take nechutnaji, jsem dlouhodoby konzument a tez se primlouvam za nesladkou chut.

Ondrej

3 Likes

Nelze s Rasťom nic jiného, než souhlasit. Udělejte prostě skutečné “super jídlo”. Trend přeci jde směrem k naprosté čistotě a už jenom vědomí, že do sebe zároveň hrnu chemii, která má dokonce velmi kontroverzní recenze, byť nikoliv ve stopovém, ale malém množství - to už rovnou můžu zůstat u pochybných doplňků pro “sportovce”. Naprosto souzním s názorem, že je dobré mít jednu Manu “čistě čistou”. Trochu to z Vašich odpovědí na mne působí tak, že vlastně té většině v nevědomosti se sukralózou to stačí, to je přeci ten hlavní business mainstream a na tu zbylou otravnou menšinu nasadíte robocopku jménem Veronika, která mile a klidně stále opakuje, že děkuje, že předá a že si všeho váží :slight_smile: Kdybychom požadovali nějakou blbost, tak mlčím a děkuji nastokrát také, ale já osobně jsem přesvědčený a to na základě relevantních studií, že umělá sladidla jsou blbost. Děkuji za pochopení a vše v úctě.

4 Likes

Stay-High, dobře jsi to vystihl.

Týme Many, napadá mě, jestli nás neposíláte tak slušně a s úsměvem kamsi proto, že se bojíte, že by existence varianty bez sladidla upozornila na to, že ve standardní verzi sladidlo je? To by by se dalo vyřešit! Varianta bez sukralózy by se mohla jmenovat třeba “Hardcore”, “Naslano” nebo “K dochucení”. (Pro jistotu, mám namysli úplně stejný recept jako standardní formulka mínus sukralóza, na složení by nebylo potřeba nic zkoumat, vyhodnocovat ani vyvíjet)

3 Likes

Děkujeme Vám za dané příspěvky. Mana je složena z 99,5 % pouze z přírodních surovin, kterých Mana obsahuje hojný počet, od ovsa až po směsi olejů. Tím, že Mana obsahuje velký počet surovin, aby byla nutričně kompletní a dodala nám všechny makroživiny i mikroživiny, které tělo potřebuje, bylo potřeba náš produkt chuťově sjednotit, jelikož některé suroviny se vyznačují například hořkostí. Přesně z tohoto důvodu jsme použili sukralózu, jelikož v naprosto minimálním množství dokázala navodit příjemnou chuť, bez pachutí. Dle klinických studií naprosto bezpečná denní dávka sukralózy je až 15 mg (0,015 g) na kg živé hmoty. To znamená například pro 60 kilového člověka je bezpečná dávka sukralózy 900 mg (0,9 g) denně. Denní dávka Many, to znamená 5 porcí drinků nebo 10 odměrek práškové Many obsahuje přibližně 60krát nižší dávku než je dávka bezpečná. Sukralóza je považována za jedno z nejbezpečnějších umělých sladidel, které se vyznačuje poměrně velkou stabilitou. U tohoto sladidla nebyly nalezeny žádné karcinogenní, reprodukční ani neurologické účinky. Dle klinických studií: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31697573 opakovaná konzumace 0,136 g sukralózy u zdravých osob po dobu dvou týdnů neměla vliv na glukózový metabolismus ani hladinu inzulinu. Sukralóza vzhledem k vysoké stabilitě není v těle metabolizována, nekumuluje se v tucích a snadno se vylučuje z těla ven bez strukturálních změn. Při vývoji našich Mana produktů jsme vyzkoušeli celou škálu sladidel a sukralóza nám vyšla jako nejschůdnější řešení. Z posledního vývoje nám velmi slibně skóruje nové potenciální sladidlo, přírodní extrakt plodu jisté tropické rostliny, který nám ve všech testech vyšel pozitivně. Nicméně tuto surovinu zatím nemůže do našich produktů použít , protože tato surovina není povolena k distribuci a aplikaci Evropským zákonem. Víme, že tato surovina v současnosti prochází schvalovacími procesy pevně doufáme, že v nejbližší době bude tato varianta přírodního sladidla povolena také v Evropě.

S pozdravem
Zuzana, Team Mana

Díky za věcnou reakci. Uznávám, že se neprokázala přímá škodlivost sukralózy na lidský organismus, aspoň pokud není vystavena teplotám nad 120°C. Můžete prosím potvrdit, že k tomu nedojde u Many v žádné fázi výroby?

Z mého pohledu pořád zůstává nejistota, co na to mikrobiom.

A potom asi trochu obtížně pochopitelný postoj, že není dobré do sebe dostávat náhradní sladidlo, protože se tím oslabuje přirozená vazba mezi sladkou chutí a rychle dostupnou energi viz např.

Takže z mého pohledu, ikdyž nahradíte sukralózu stévií nebo jiným přírodním leč náhradním sladidlem, efekt bude pořád stejný.

1 Like

Dobrý den,

v případě Mana drinků, které jsou vyráběny UHT technologií k vystavení této teploty dojde, ovšem pouze po dobu několik sekund. Dle stabilitních studií sukralóza zahájí rozklad až přibližně po 10 minutovém vystavení této teplotě. https://sci-hub.tw/10.1038/srep09598 Většina stabilitních studíí byla také prováděna na čisté látce a Mana je kompletní potravina, která se skládá z 34 ingrediencí, z nichž 99 % je rostlinného původu.

Lidský mikrobiom, který je složený přibližně ze 100 bilionů mikroskopických organismů je velmi složitý systém, který je ovlivňován celou řadou faktorů. Může být ovlivňován i docela obyčejnými potravinami a nápoji, jako je například mateřídouškový čaj, který má antiseptické a dezinfekční účinky, fyzickou aktivitou, genotypem a zejména skladbou potravy.

Na jednu porci Many je obsah sukralózy nejvýše 2 mg. Denní bezpečná dávka sukralózy stanovená autoritou EFSA je 15 mg na kg živé hmoty. To znamená, že například denní bezpečná dávka sukralózy je 900 mg pro 60 kilového člověka.

Jak jsem již psala výše dávka sukralózy v Maně je naprosto zanedbatelná, její funkce je především na srovnání chutí veškerých ingrediencí. Negativní účinky sukralózy jsou vždy závislé na dávce. To jestli se vlivem umělých sladidel může přibývat na váze zatím není s určitostí dokázáno. Sukralóza do Many nebyl přidána z důvodu sladké chuti, což je také důvod proč Mana téměř vůbec sladká není, ale z důvodu chuťové kompatibility. Ve studii co jste mi zaslal jsem nenašla použité dávky sladidel, ale ve výsledcích jsem našla, že zvýšení váhy a BMI indexu, bylo závislé na dávce použitého sladidla.

Zuzana, team Mana

Zdravím, taky se přimlouvám za úplné vynechání sladidla :slight_smile:

2 Likes

Zdravím,
objednal jsem si Manu abych tělu dodal to co potřebuje a ne abych ukojil chuťové buňky.
Raději bych si koupil Manu která nechutná, ale zato je zcela bez umělých sladidel.
Chuť je jen nedůležitý bonus, který rád oželím. Gastronomický orgasmus v prášku opravdu nečekám.

Čaj ani kávu si nesladím. Čokoládu kupuji zásadně hořkou tak proč bych si měl kupovat Manu oslazenou umělým sladidlem?

PROSÍM O VARINATU BEZ UMĚLÝCH SLADIDEL.

DĚKUJI

Zcela souhlasím. Chuť není u každého na 1. místě.

1 Like

Nechci byt hnodopich, ale pokud ma mana pouze 34 ingredienci a byť jen jedna neni prirodni tak se jedna o maximalne 97% rostineho puvodu. Jen pro uplnost by me zajimalo ktera/e to jsou ty nerostlinne?

Děkujeme za zpětné vazby, které předáváme našemu technologickému oddělení :slight_smile:

S pozdravem,
Mana team

Předáváme dotaz kolegům z technologického oddělení, kteří Manu vyvíjí, a jakmile obdržíme odpověď, zašleme Vám ji :slight_smile:

S pozdravem,
Mana team

ZDRAVIM

CHCEL SOM SI KUPIT MANU MARK 6 ALE VČERA SOM SI PREČITAL ČLANOK O UMELOM SLADIDLE KTORE POUŽIVA AJ MANA ‘’ SUKRALOZA ‘’ O KTOROM SA NA STRANKE www.badatel.net PIŠE ŽE SLADIDLO SUKRALOZA JE INSEKTICID KTORY NIČI IMUNITU .

JE PRAVDA CO SE PIŠE O SLADIDLE SUKRALOZA ???
↓ ↓
www.badatel.net/akoby-ste-jedli-insekticid-potravinova-prisada-co-vam-znici-imunitu/

(( OCENIL BY SOM AK BY SA MANA VYRABALA AJ BEZ SLADIDLA ))

Dobrý den,

děkujeme za příspěvek. Předáváme ho kolegům z technologického oddělení, kteří Manu vyvíjí a jakmile od nich obdržíme odpověď, budeme Vás kontaktovat :slight_smile:

S pozdravem,
Kristýna, Mana

a taky se na některých stránkách píše tohle


Yes. More than 100 safety studies representing over 20 years of research have shown sucralose to be safe
There’s certainly no clear cut evidence that it’s harmful to humans.
However, it may not be a good choice for high heat cooking and baking.
" The safety of sucralose has been extensively evaluated by regulatory agencies around the world, and it is approved globally for use in foods and beverages as a non-caloric sweetener."
" Studies to assess long-term exposure, reproduction and development, neurotoxicity, genetic toxicity and cancer development have repeatedly demonstrated that sucralose has no safety concerns."
"When sucralose is added to rodent feed at very high levels (over one hundred times expected human consumption)" - pokud denní dávka je 0-15mg/kg tak doporučená dávka pro 60kg člověka je 0,9g, pro představu se tedy ve studiích testuje až 90g, tedy 90 000mg, mana má v porci 2mg…

“Several research studies in animals or cell culture systems have reported various changes allegedly due to sucralose; however, inspection of these studies shows significant limitations, including issues such as an absence of dose-response; inadequate assays and/or number of endpoints, insufficient and/or inappropriate statistical analyses; and lack of appropriate controls. Such deficiencies limit data interpretation.”

“The collective evidence supports that sucralose is non-carcinogenic”

" Previous and numerous more recent clinical trials, in both healthy and diabetic subjects and using a variety of approaches and conditions, and including measurement of gastrointestinal [incretins], collectively provides evidence of a lack of effect of sucralose on both glycemic control and [gut hormones]and/or gut function."

“In conclusion, the extensive database of studies assessing genetic toxicology, short and long term safety, animal and human absorption, distribution, metabolism and excretion, reproductive, development, and neurological effects and, most recently human clinical trials in healthy and diabetic subjects by numerous researchers provide a clear demonstration of safety of use of sucralose as a non-caloric sweetener in foods and beverages.”

opravdu celou tuhle anti-sukralózovou masáž nechápu…

PS pro pana PEPU: https://manipulatori.cz/clovek-ktery-stoji-za-sarlatanskymi-weby-vylectese-cz-a-badatel-net-je-zapojen-do-stamilionovych-podvodu/
https://pooh.cz/2017/07/14/pozor-na-lzimedia-ne-vsechno-jsou-noviny-lzi-jsou-dobre-placene-vnimejte-co-ctete/
https://echo24.cz/a/isYwV/42-ceskych-a-slovenskych-webu-ktere-siri-ruske-lzi

1 Like

Zdravím,
Prášek a Mana Drink Mark 6 se skládá z téměř 42 těch nejkvalitněnjčích surovin. Mana Prášek i Mana Drink je cca z 99,5% skutečně složena z přírodních surovin, zbylé necelé procento tvoří látky, které jsou i přesto naprosto bezpečné, certifikované, laboratorně analyzované a v praxi dlouhodobě používané. Jedná se především o vitaminy a minerální látky, které jsou v Maně přirozenou součástí našich surovin a navíc je do Many ještě přidáváme v dobře vstřebatelných formách, tak abychom zajistili dostatečný příjem těchto živin. Navíc fortifikované vitaminy se vyrábějí semi-syntetickou cestou, tedy jejich produkcí ve specifických kmenech mikroorganismů. Tato technologie je velmi dobře ověřená a dlouhodobě využívaná v potravinářském průmyslu. Tyto látky nerozezná naše tělo od těch v přírodě se vyskytujících, ani ty nejcitlivější analytické přístroje. Je potřeba říct, že třeba vitamin E, přírodní, izolovaný ze sojového oleje a syntetický, jsou totožné látky. Příroda i člověk v průmyslu využívají jen trochu odlišné a v obou případech chemické cesty k syntéze těchto látek, vždy jde ale o chemický proces.

Děkujume za Váš dotaz :slight_smile:
S pozdravem

Soňa, R&D senior specialista
Mana

2 Likes

Sukralóza není vstřebávána tenkým střevem a prochází trávicím traktem do tlustého střeva, kde má negativní vliv [1] na střevní mikrofloru, což zvyšuje riziko metabolického syndromu a cukrovky. Dokonce může být pro střevní bakterie toxická, přispívat ke znečišťování prostředí [2], a způsobovat migrény [3], což naznačuje možnou neurotoxicitu. Výskyt IBD se v Kanadě po schválení sukralózy zdvojnásobil [4] , v Číně dokonce zdvanáctinásobil [5], a podobný trend lze vidět i v jiných zemích. Korelace není kauzalita a třeba randomized double-blind crossover studie z příspěvku výše [6] je mnohem přesvědčivější, nicméně si nemyslím, že je úplně jasné, jestli je sukralóza zcela bezpečná nebo ne, a proto bych se také přikláněl k verzi bez sladidla. Better safe than sorry, obzvlášť dokud jde o zdraví.

Osobně jsem manu zkusil, chutná mi, ale mám (stejně jako několik známých) výhrady k nutričnímu složení - konkrétně sukralóze a maltodextrinu. Obávám se, že mana zkrátka míří na jinou cílovku, pro kterou je prioritou cena a chuť a ohledně nutričního složení se nechají přesvědčit marketingem, což na českém trhu dává smysl, a pro tyto lidi jde bezpochyby o skvělý produkt. Dokud ale mana nezmění přístup, tak mi ostatní musímě bohužel sáhnout ke konkurenci.

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25231862/
  2. https://www.mdpi.com/1420-3049/23/10/2454
1 Like
  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16942478/
  2. https://journals.lww.com/jpgn/Fulltext/2006/11002/Epidemiology_of_Pediatric_IBD_in_a.98.aspx
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23340680/
  4. Nešla by přidat varianta 'Bez umělého sladidla' ?

(Omlouvám se, jako nový uživatel jsem musel příspěvek rozdělit)

1 Like