Nápad: Kulička do shakeru; velikost balení

Dobrý den,
mám nápad na zlepšení - měl jsem problém s rozmícháním prášku v shakeru. Problém jsem vyřešil kuličkou, která je v každé plechovce Guinnesse - asi 3cm dutá, plastová kulička - tu přidávám do shakeru s vodou a práškem a společně protřepu… Možná by bylo dobré takovou kuličku nabízet do starter kitu, nebo ke starter kitu přibalit plechovku s Guinnessem a s doporučením kuličku po vypití vypreparovat. :smile:

Dále by možná dost lidem na cestách ulehčilo přípravu, kdyby jste měli sáčky s obsahem dvou odměrek. Odpadlo by na cestách odměřování množství prášku…

1 Like

Dobrý den,

děkujeme moc za zpětnou vazbu :slight_smile: nápad s kuličkou je skvělý a určitě ho předáme dál. Co se týče odměrek spíše se jejich množství snažíme eliminovat, vzhledem k vlivu na přírodní prostředí.

Nemyslel jsem 2 odměrky v sáčku, jako fyzické odměrky, ale množství prášku odpovídající jedné porci. Ekologická zátěž tenkých sáčků by byla možná i menší, než je u toho silného se zipem na 5 porcí…
Ev použít celofánové sáčky - to by byla zátěž zcela jistě menší…

Co se týče kuliček, 2 kuličky rozmíchají ještě lépe, ale při pití pak víc překáží… :wink:

Dobrý den,

Co se týče obalového materiálu, snažíme se nad vším přemýšlet a zvažovat možné alternativy.
S příchodem Mana Prášku Mark 5 jsme zredukovali velikost balení o 20 % a podíl plastů o neuvěřitelných 50,2 %. Naše uhlíková stopa je teď nejmenší od našeho vzniku a jsme odhodláni do budoucna založit náš provoz na 100% obnovitelných zdrojích energie i materiálů.

Jelikož zatím nejsou sáčky prodejné samostatně, nacházejí se veškeré povinné označení jen na vnějším papírovém obalu. V případě Mana prášku, je tedy hlavní informativní obal ten vnější, tedy papírová krabice. Zde jsme povinni uvádět typ použitých materiálů a jak se třídí. Do budoucna plánujeme dát označení i na samotný sáček. Papírový obal je označen symbolem PAP 22. Tento obal je tříditelný a plně recyklovatelný. Plastový sáček je vysoce kvalitní kompozitní materiál PET/Al/PE. První vrstvou je polyethylentereftalát, který dodává sáčku tvar a vysokou pevnost vůči průrazu, pod ním se nachází hliníková fólie, která produkt chrání před účinky ultrafialového záření a zároveň chrání před prostupem kyslíku do produktu z vnějšího ovzduší, a přímo s Mana práškem se stýká polyethylenová folie, vyrobená z vysoce kvalitního materiálu, určeného pro styk s potravinou.
Při hodnocení ekologičnosti a celkové užitnosti obalu je však potřeba celostního pohledu na věc.
Smyslem sáčku je ochránit potravinu po celou dobu trvanlivosti před kyslíkem, UV zářením, prachovou kontaminací, vlhkostí, mikroby i škůdci všeho druhu. Pokud bychom neměli tento druh obalu, nemohla by být minimální trvanlivost prášku nikdy roční. prováděli jsme na to řadu vlastních stabilitních testů, a tedy materiál sáčku je velmi podložená a prozkoumaná záležitost.
Vysoká trvanlivost zabezpečí vysokou pravděpodobnost zkonzumování veškerého vyprodukovaného Mana prášku, a tedy zamezí plýtvání zdroji a produkci nesmyslného odpadu.
Sáčky z jakéhokoliv jiného materiálu (t.j. např papírové, polypropylenové, apod) nejsou schopny zabezpečit odolnost vůči všem popsaným vlivům v míře, jako to dovede námi vybraná varianta PET/Al/PE.
Co se týče recyklace, recyklovatelnosti a dalšího využití použitých obalových materiálů, kartony, které používáme, jsou jasné.
Pokud jde o Mana Drink, ten je balen v technologii Tetrapak. Skládá se z vrstvy PE/PAP/PE/Al/PE, přičemž papírová vrstva činí 75% váhy obalu a dodává mu pevnost a tvar. Polyethylenové vrstvy představují bariéru vůči vzdušné vlhkosti, plynům, mikrobům apod a hliníková vrstva chrání obsah vůči UV záření a kyslíku. Tyto obaly se běžně recyklují, rozemílají se a separují, papírová složka se využívá dále na výrobu papíru a polyethylen s hliníkem se obvykle využijí jako palivo v cementárnách, kde se hliník stává součástí vznikajícího cementu.
Více např zde: https://jaktridit.cz/cz/co-se-deje-s-odpadem/recyklace-a-vyuziti-napojovych-kartonu

Potenciál využití použitých Tetrapakových i sáčkových materiálů je však daleko širší. Recyklace je jen jedno z možných využití, které snižují ekologický dopad používání daného materiálu. Uvědomme si miliony tun ropy, které jsou denně destilovány, přepracovávány do podob benzínů a nafty a vyjety v motorech našich aut, lodí, lokomotiv a letadel. Z dalších milionů tun ropy děláme coby lidstvo smysluplnější produkty - výrobky nejširší spotřeby, plastové díly, oblečení, kosmetiku, léky, tiskařská barviva našich oblíbených knih, apod. Ze všech těchto materiálů lze, pokud nejdou recyklovat, vyrobit znovu materiál podobný ropě, naftě, benzínu či zemnímu plynu a cyklus udělat znovu - recyklovat suroviny takto.
Více o těchto možnostech např zde: https://www.odpady-online.cz/vyuzit-potencial-plastu/

Krásný den
tým Mana

1 Like

A co si koupit normální narcosáčky a prostě si před cestou ty porce naměřit? Můžeš je používat pořád dokola a pak je ta ekologická stopa ještě menší. Nehledě na to, že když výrobce zařadí jakýkoliv takovýhle výmysl do výroby tak se tím zbytečně zvyšují náklady a tím i cena finálního produktu.

1 Like

Zdravím Václave,

chci se zeptat, možná hloupě - ta kulička je v běžných Guinessech, které jsou v obchodech? Guiness nepiju, tak to neznám… a nechci v obchodě s těma plechovkama zbytečně míchat, každý víme, co to s (nejen) s pivem udělá :slight_smile:
Taky kuličku sháním, Mark5 se míchá o něco hůř, šejkr se sítkem nechci, Nalgene láhev bych nevyměnil za nic.

Děkuju, Luboš