Mana, sojovy protein a testosteron

Zdravím do Many,

je mi jasné, že tohle téma musí být evergreen a vyhledával jsem v historii fóra. Na “testosteron” ale žádné výsledky nevrací.
Četl jsem tohle vlákno: Hormonální vyvážení , kde se mj. zmiňuje:

Klinicky jsme hladiny hormonů nesledovali, tedy tyto data nemáme, nicméně hormonální vyváženost je velmi živé téma a zajímá nás.

Mám pocit, že jsem někde viděl minimálně jeden “program” s mana ambasadorem, kdy byl jen na Maně a měřila se mu průběžně minimálně hladina minerálů. Neproběhlo mezitím něco, kde byste měřili třeba i hladinu hormonů při dlouhodobém pokrytí jídla pouze Manou?

Resp. celkově by mě zajímal váš poslední postoj k možnému dopadu sojového proteinu a fytoestrogenů v Maně na hormonální rovnováhu.

Prohlížím externí zdroje, ale závěry mi nepříjdou konzistentní a často vůbec nebo špatně zdrojované.
Díky za jakékoliv informace.

Zdravím,

nevím jak ostatní hormony, ale konkrétně co se sójového proteinu a jeho vlivu na testosteron týče, tak se jedná o často zmiňovaný mýtus. Samozřejmě mě také zajímá, co k tomu Mana řekne, ale k tomu testosteronu asi jen toto:

Dvě metaanalýzy (studie, co zkoumala X studií předtím a vyvodila závěr - studie studií)

https://www.researchgate.net/publication/26290009_Clinical_studies_show_no_effects_of_soy_protein_or_isoflavones_on_reproductive_hormones_in_men_Results_of_a_meta-analysis

Neither soy nor isoflavone intake affects male reproductive hormones: An expanded and updated meta-analysis of clinical studies - ScienceDirect tahle je z prosince 2020

a jeden stručný univerzitní statement

Sója je cajk :slight_smile: Chtěl jsem napsat, že z dlouhodobého hlediska je jen škoda nižšího zastoupení esenciální amk methioninu v soje, ale Mana už další proteiny obsahuje, takže to je taky ok. :smiley:

AK

Úžasný! Díky za perfektní zdroje Adame.
Jestli dobře koukám, tak v té meta analýze
testování probíhalo nejčastěji tři měsíce s náloží kolem 50g sojového proteinu / den.
5 porcí many / den znamená 100g proteinu. Sojový prot. izolát je ve výčtu mixu na prvním místě, předpokládám, že ale výrazně nepřekročí těch 50g/den, takže je to snad safe indeed :).

Četl jsem na víc místech nějaké reference na případ muže kolem 60 let, který při 3 litrech sojového mléka / den po dobu tuším 6-12 měsíců došel ke gynekomastii a problémům s libidem, ale nikde jsem to nenašel doložené. Proto celý dotaz původně. Samozřejmě taky sojové mléko nerovná se soj. protein. izolát. Ale chtěl jsem nakoupit u odborníků.
Díky.

Dobrý den,
děkujeme za Váš hlubší zájem o nutriční složení Many a s tím spojený efekt jejich složek na lidský organismus. Velice si vážíme kvalitní diskuze a přidaných zdrojů metaanalýz.
V první řadě je třeba odlišit, jak již bylo zmíněno, že Mana neobsahuje sóju v surové podobě, ale pouze jako upravený sojový izolát, který je přečištěn od balastních látek, a proto je i množství fytoestrogenů po tomto způsobu zpracování značně snížené. Dominantními isoflavony, které vykazují estrogenní účinky v sóji jsou genistein, daidzein a glycitein. Jsou vázané na cukry a při výrobě isolátu se vymývají alkoholem a vodou. Díky tomu se právě koncentrace fytoestrogenů v konečném produktu minimalizuje přibližně o 85%.
Tyto látky, které jsou svou chemickou strukturou podobné lidských hormonům, se vyskytují v řadě běžně konzumovaných potravin, jakými jsou vedle sóji i další luštěniny, brambory, houby, okurky nebo pivo. Jednou porcí Many přijmete 4,7 mg fytoestrogenů, kdybychom tedy uvažovali, že byste konzumovali pouze Manu po celý den, přijmete v 5 porcích 23,5 mg fytoestrogenů, což je v rámci evropské populace příjem stále zcela průměrný. Pro porovnání: jedna porce (100 g) sojového mléka v průměru obsahuje 30-40 mg fytoestrogenů.
Ohledně zmíněné studie o starším jedinci, který konzumoval 3 litry sojového mléka denně (pravděpodobně se jedná o tento zdroj: An unusual case of gynecomastia associated with soy product consumption - PubMed), z výsledku studie vychází, že se jedná o velmi ojedinělý případ a to i přes to, že muž přijímal opravdu velké množství sojového mléka pravidelně každý den. Po jeho vysazení se však i organismus staršího jedince zvládl přizpůsobit a hladiny hormonů se vrátily do normálu. Je ovšem pravděpodobné, že měl muž ke vzniku gynekomastie do značné míry určité predispozice.
Výzkum sóji je ale poněkud komplikovaný, jelikož u konzumentů existují značné rozdíly v expozici isoflavony. Velký vliv na obsah isoflavonů mají faktory jako kultivar sóji a podmínky pěstování, dále samotné zpracování.
Existuje řada aktuálních zdrojů, které negativní účinky sóji na lidské tělo vylučují.
Hladinu testosteronu jsme v minulosti pozorovali u jednoho uživatele, který konzumoval Manu po dobu 100 dní a můžeme potvrdit, že hladiny tohoto hormonu byly i po této delší době v rozmezí optimálních hodnot.
Přejeme krásný den,
Tým Mana

1 Like

Moc díky za fakticky hutnou a celkově nesmírně zajímavou odpověď.

1 Like