Hormonální vyvážení

Dobrý den,

rád bych znal Vaše stanovisko co se týče hormonálního vyvážení stravy, zdali jste se touto otázkou při vývoji zabývali a zdali je to pro vás jakkoliv směrodatné. Samozřejmě chápu, že by to bylo složité a člověk nemůže mít všechno, ale zajímá mě váš pohled na tuto problematiku.

S pozdravem

Semelka

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a podnět k diskuzi. Hormonální vyvážeností Many jsme se zabývali už na začátku vývoje Many. Každou vstupní surovinu sledujeme důkladně laboratorní analýzou a posuzujem kvalitativně složení a zastoupení jednotlivých živin až stopových prvků a vitamínů. Tyto analýzy sdílíme veřejně, zde (https://mojemana.cz/powder-flavours.html#ingredients). Strava obecně má velký vliv na hormonální vyváženost člověka a špatná skladba jídelníčku může hormonální rovnováhu narušit a projevit se i určitou patologií. Nicméně, hormonální rovnováhu ovlivňují významně i další faktory - kvalita spánku, dostatečný odpočinek, pohyb, případná patologie endokrinních tkání, věk, obezita, metabolické syndromy, genetické predispozice a další. Stravou a vhodnou volbou potravin naopak můžeme významně případnou hormonální nevyváženost napravit.

Hormonální vyvážení v našem organismu ovlivňují také deficience minerálních látek, jako je jod, selen, horčík. Nadměrný příjem tuků, těch nasycených, následné zvyšování tukové zásoby, rozvoj dyslipidémie vede k narušení metabolismu hormonů spojených s příjmem potravy (leptin a adiponektin). I vysoký příjem jednoduchých cukrů zvyšuje riziko nárůstu tukové tkáně a s tím spojenou hormonální nerovnováhou, opět narušení hormonální regulace příjmu potravy, u obézních lidí může být narušen i metabolismus steroidních hormonů, které ovlivňují pohlavní orgány a další tkáně. V případě špatné jaterní funkce může docházet k zadržování odpadních hormonů a vrácení zpět do cirkulace. Nesmíme také zapomenout se zmínit o funkci štítné žlázy, která má vliv na energetický metabolismus a využití živin - její funkce může být ovlivněna některými potravinami. Mezi strumigenní látky patří isoflavonoidy přítomné v luštěninách, stejně jako například některé oříšky, různé druhy brukvovité zeleniny (květák, brokolice, kedlubna), dále jahody, broskve apod. Tyto suroviny se v případě onemocnění štítné žlázy nedoporučuje konzumovat nad určité množství.

Při formulaci Many vycházíme rovněž z doporučení WHO (Světové zdravotnické organizace) i EFSA (Evropské asociace pro bezpečnost potravin) a zkušeností z klinické medicíny a složení inovujeme a přizpůsobujeme současnému poznání. Používáme jedině suroviny, které jsou bezpečné a povolené používat do potravin a jejich kvalitu si navíc ještě ověřujeme. Mana je nutričně vyvážené jídlo, tedy kompletní, které Vašemu tělu dodá všechny makro- (sacharidy, tuky, bílkoviny, vlákninu) a mikroživiny (vitaminy a minerály) v daném poměru a s tím je nutné počítat do kalorického příjmu/výdeje jedince. Nutriční zastoupení najde zde.

Mana je rostlinný nápoj a je složen z více jak 40 ingrediencí. Právě protože používá rostlinné suroviny sledujeme zastoupení látek, jako jsou fytoestrogeny, neboli isoflavonoidy, které se přirozeně vyskytují v luštěninách a další zelenině. Mana obsahuje jako zdroj bílkovin sojový izolát a ovesnou bílkovinu. A proto už na začátku vývoje nás zajímal obsah fytoestrogenů, jako je genistein a danzein, zde si můžete projít naši rešerši k sojovým isoflavonoidům a jejich zastoupení v Maně (https://blog.mojemana.cz/faq/sojove-isoflavonoidy). Právě použitím izolované bílkoviny lze snížit obsah těchto isoflavonů, ve srovnání se surovou sojou nebo jinými luštěninami.

V případě jakékoliv patologie je zapotřebí a doporučujeme konzumaci Many konzultovat s lékařem nebo odborným naturopatem. Mana je určena pro zdravé dospělé jedince.

Klinicky jsme hladiny hormonů nesledovali, tedy tyto data nemáme, nicméně hormonální vyváženost je velmi živé téma a zajímá nás. Proto vědci z našeho týmu R&D neustále sledují a testují nové suroviny a posuzují i stávající recepturu dle současného poznání. Bezpochyb je zde mnoho faktorů, které ovlivňují hormonální rovnováhu a pokud člověk dodržuje vyváženou stravu, nutričně kompletní a denzní určitě určitě tím přispívá k její stabilitě.

Kdybyste měl jakýkoliv jiný dotaz, neváhejte nám napsat :slight_smile:

S přáním hezkého dne,

Soňa, tým R&D

Děkuji za obsáhlou odpověď :slight_smile:

1 Like