Fenilalanin v Maně

Zdravím team Many. V priloženém složení bílkovin v Maně se píše, že Mana obsahuje velký nadbytek (250%) Fenilalaninu. Nadbytek Fenilalaninu údajně není zdravý pro mozek, může způsobovat deprese, vyvolává pocit nenasycení a vysoké dávky Fenilalaninu jsou zakázané pro těhotné kvůli možnému poškození plodu. Proč má Mana tak vysokou koncetraci Fenilalaninu? Nebylo by lepší, kdyby ho tam bylo méně?

1 Like

Zdravím, přidávám se k dotazu. Fakt se čtrnáct dní nenajde nikdo z týmu Many, kdo by byl ochotný odpovědět?

Dobrý den,

omlouváme se za pozdní reakci. Děkujeme za Váš dotaz a předáváme ho kolegům z technologického oddělení, kteří Manu vyvíjí. Hned jak obdržíme odpověď, budeme Vás kontaktovat.

S pozdravem,
Mana team :slight_smile:

Dobrý den,

přeposíláme odpověď od kolegů z technologického oddělení :slight_smile:

Dobrý den

děkujeme za Váš dotaz. Hned na začátku musím zmínit, že nelze vytyčovat jednotlivé suroviny z celkového složení. Je třeba vnímat a porovnávat každou potravinu, ať už je to Mana nebo jiná potravina, jako celek a posuzovat složky potravy jak spolu navzájem fungují dohromady.

Zastoupení aminokyselin v práškové Maně a Mana Drinku na našich webových stránkách porovnáme s doporučením denního příjmu aminokyselin a s referenční bílkovinou dle WHO/FAO/UNU. V rámci této korelace Mana vychází jako vynikající proteinový zdroj, splňující fyziologické potřeby u všech aminokyselin. (https://blog.mojemana.cz/faq/bilkoviny-aminokyselinovy-profil )

Slyšel/a jste někdy o biologické využitelnosti bílkovin? Jedná se o množství bílkovin z jídla, které tělo dokáže reálně využít pro tvorbu svalů, jejich regenaraci, pro syntézu imunoglobulínů (složené bílkoviny, které hrají klíčovou roli v imunitě) a pro další životně důležité funkce.

Náš organismus neumí ukládat bílkoviny stejně jako ukládá sacharidy nebo tuky, proto si ponecháváme jen ty, co v danou chvíli potřebuje a zbytek vyloučí.

Často zmiňovaným pojmen souvisejícím s aminokyselinami je “pool aminokyselin”. Organismus potřebuje aminokyseliny pro syntézu širokého spektra látek. Proto si potřebuje držet zásoby, aby bylo vždy možné syntetizovat ty látky, které jsou zapotřebí. Tento pool bývá poměrně rychle vyčerpán. Je tedy nezbytné, aby byly aminokyseliny průběžně doplňovány, a to v ideálním případě při každém jídle.

Ze stravy potřebujeme zvlášťe aminokyseliny, které si lidské tělo nedokáže syntetizovat (esenciální). Z toho důvodu musí být obsaženy v potravě, kterou přijímáme. Mezi esenciální aminokyseliny patří valin, leucin, isoleucin, threonin, methionin, lysin, fenylalanin a tryptofan.

Z výše uvedeného se, proto nemusíte obávat, že byste se mohl/a fenylalaninem předávkovat, nebo že by Vám tato aminokyselina a její vyšší podíl v Maně mohl nějak uškodil. Neuvyžitá část fenylalaninu je z těla eliminována.

Mana je určena pro zdravé dospělé lidi, proto pokud trpíte jakýmikoliv zdravotními problémy, doporučujeme konzultovat nutriční složení Many s Vaším ošetřujícím lékařem.

Například, v případě onemocnění metabolismu aminokyseliny fenylalaninu, dochází k poruše metabolismu/odbourávání aminokyseliny a způsobuje např. fenylketonurii. Toto onemocnění je geneticky podmíněno, kdy vysoké hladiny fenylalaninu mohou způsobovat mentální poškození a nedostatek neurotrasmiterů v CNS a další poškození tkání. Fenylalanin společně s tyrosinem jsou prekurzory neutrotrasmiteru dopaminu, který je právě v případě depresivních poruch snížený na synapsích. Často se právě tyto aminokysleiny používají k terapii depresivních poruch.

S přáním hezkého dne,
Veronika, tým R&D
Mana