Denní referenční hodnoty výživových údajů

Dobrý den, ve výživových údajích na každém balení Many uvádíte referenční hodnoty příjmu každého vitamínu, minerálu atd. Jsou zde uvedeny vždy v procentech na 100ml/den. Pokud správně počítám, tak ideální množství od každého je 6%, pokud uvažujeme 5 drinků denně (6 x 3,3 x 5). Ale u většiny je více než 6%, například u vitamínu B12 je 27%, u kyseliny listové 12%. Takže pokud bych se živil pouze Manou, budu mít u některých látek příjem mnohonásobně vyšší. Nehrozí tedy předávkování těmito látkami?

Děkuji.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Doporučený denní příjem vztažený na RHP (= referenční hodnota příjmu stanovená zákonem u průměrné osoby evropské populace) je u vitaminů 20%. Nicméně dle organizací jako je Evropská asociace pro bezpečnost potravin (EFSA), Světová zdravotnická organizace (WHO) a dle dalších klinických studií je u některých vitaminů doporučená dávka už vyšší než je určeno zákonem RHP. EFSA či WHO taková navýšení doporučují, dle posledních klinických průzkumů (tato stanoviska jsou veřejně i dostupná online), ale k zákonnému ustanovení a změně RHP je ještě dlouhý schvalovací proces skrz EU. Toto, nás ale nezastaví a snažíme se být trochu napřed :slightly_smiling_face:

Také je potřeba brát v potaz, že na nutričním štítku je sice uvedena hodnota, která vystihuje zastoupení daného nutrientu v potravině, avšak váš organismus tento obsah nevstřebá vždy 100% (to neplatí jen u Many, ale u jakéhokoliv jiného jídla).

Složení Many je postaveno dle EFSA a WHO a dalších klinických výsledků a nutriční zastoupení musí každý výrobce potravin referovat vůči RHP stanovené EU. Určitě se nemusíte bát, že byste se konkrétně konzumací Many vitaminy předávkoval. U vitaminů a minerálních látek jsou nastaveny tzv. upper intake limity, horní hranice množství přijaté mikroživiny, při které nebyly u většiny sledovaných pozorované nežádoucí účinky. K tomuto limitu se zdaleka nepřibližujeme, naopak pohybujeme se kolem doporučených dávek a množství zastoupených je naprosto bezpečné. Efektivní množství živin, vitaminů a minerálů jsou velice individuální, vysoká fyzická zátěž, zdravotní stav, každý jsme jiný (velikost, váha, muž, žena, rychlost metabolismu) a proto už zmíněné RHP a EFSA či WHO posuzuje doporučené dávky u průměrného jedince, který váží 70 kg a jeho kalorický příjem je 2000 kcal.

S přáním hezkého dne,

Veronika, tým Výzkumu a Vývoje

Mana